czwartek, 27 września 2012

Wpłaty na Radę Rodziców - obowiązek czy dobra wola?

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do mnie na maila wyjaśniam, iż zgodnie z art. 54, ust. 8  Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. wpłaty na Radę Rodziców są  całkowicie  dobrowolne.

8. W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin, o którym mowa w art. 53 ust. 4.

Szkoła, czy też przedszkole publiczne nie może w żaden sposób zmuszać rodziców do dokonywania wpłat na fundusz Rady Rodziców. Wszelkie działania zmierzające do wymuszenia od rodziców jakichkolwiek składek na fundusz Rady Rodziców są niezgodne z prawem!
Dziękuję za uwagę:)
post signature

14 komentarzy:

 1. Też o tym wiem, U mojej córki w szkole Panie nie wspominają rodzicom że składka jest dobrowolna i że wcale nie trzeba płacić. Tylko Pani mówi tak: proszę o wpłacenie 60 zł na RADĘ Rodziców do któregoś tam. Trochę to nie fer, ciekawe jak w innych szkołach Panie mówią o tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, cały pic polega na tym, że nauczyciele nie informują o dobrowolności tych składek:(

   Usuń
 2. Hahaha mogłabym zaskarżyć podstawówke, gimnazjum i liceum:-p. Oczywiscie moje własne. Przedszkola syna się nie czepiam bo na razie zero składek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przedszkolu to jeszcze potrafię zrozumieć te opłaty, bo przecież te wszystkie kredki, kolorowe papiery, kleje, nożyczki i inne przybory są dla dzieci dostępne. Ale już do szkoły trzeba dziecko w to wszystko wyposażyć, więc nie wiem, no co idą te pieniądze.

   Usuń
 3. Tylko co z tego, nie zapłać i zobaczysz co będzie :( - ehhh te polskie realia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie będzie, bo nic nie mogą zrobić, doskonale wiedzą, że te składki są tylko dobrą wolą rodziców:P

   Usuń
  2. dokładnie nic nie zrobią, nic nie powiedzą, nawet nie mówią o tym głosno kto nie zapłacił. wiem bo w zeszłym roku nie zapłaciłam, bo nie miałam kasy w wyznaczonym terminie. Teraz sie zastanawiam czy zapłacić.

   Usuń
 4. U nas to był mus... kto nie płacił - ten był zmuszany szantażem przez wychowawcę ;/ w gimnazjum to jeszcze jakoś uszło, bo wpłaty wynosiły 25 zł, ale w liceum to już było 100 zł... totalne przegięcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 100 zł to już faktycznie gruba przesada:(

   Usuń
 5. W moim liceum szantaż wyglądał tak: "Kto nie wpłaci składki na RR, to nie dostanie na maturze kanapek' :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj