sobota, 8 września 2012

Psychologia wspomnień...

Odkąd moje dzieci osiągnęły wiek przedszkolny i zaczęły kumać coś więcej, niż tylko: pić, jeść, srać i spać, zaczęłam wspominać moje dzieciństwo.
Doszłam do wniosku ze swoich lat dziecięcych pamiętam naprawdę niewiele! W pamięć zapadło mi tylko kilka średnio istotnych faktów:
- w zerówce spóźniłam się na bal wiosny, rodzice pomylili godziny i w rezultacie bal przeszedł mi koło nosa. Bardzo to przeżyłam, bo miałam piękną sukienkę w kolorze koralowym z przyczepionymi tu i ówdzie bibułowymi kwiatkami. Zawód był ogromny!
- w ramach przyuczania do roli kury domowej dostałam od babci do wymieszania zupę pomidorową ze śmietaną. Miska szybko poszła w kąt, bo akurat w telewizorze leciało "Domowe przedszkole" i zdaje się, że śmietana się zważyła. Lamenty i pretensje babci pamiętam do dzisiaj.
- w wieku lat około pięciu byłam szczęśliwą posiadaczką wózka dla lalek. Wózkiem tym obwoziłam się po całej okolicy, aż nieszczęśliwie wjechałam w pozostałości po smołowaniu dachu na bloku. W smole został wózek łącznie z lalką i moje buty. Szorowania w wannie wszelkimi dostępnymi środkami z masłem w roli głównej nie sposób zapomnieć:)
- zimę stulecia w "osiemdziesiątymktórymśtam" roku pamiętam jako blisko metrowe zaspy śniegu, w których kopało się tunele, żeby gdziekolwiek dotrzeć. Śnieg sięgał mi wtedy do połowy głowy, a te białe labirynty były naprawdę niesamowite!
To tyle moich wspomnień z okresu przedszkola. Reszta pozostaje w mrokach niepamięci... Z pierwszych lat w szkole pamiętam już nieco więcej. Ale nie potrafię sobie przypomnieć, co czułam i myślałam, kiedy miałam 5 czy 6 lat. Co mnie cieszyło? Co martwiło? Czym się przejmowałam? Co lubiłam? Czego nie lubiłam? Czy bałam się iść do zerówki albo do pierwszej klasy? Nie pamiętam. Najwyraźniej miałam nudne dzieciństwo:)
A co ze swoich przedszkolnych lat zapamiętają moje dzieci???

post signature

8 komentarzy:

 1. ja tez niewiele pamietam, najwyrazniej tylko te momety ktore mocno przezylam, reszte porwal wiatr..:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam identycznie, wspomnienia to ja mam na poziomie 4 pods. może ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że macie podobnie, bo myślałam, że to ja jakaś nienormalna jestem:D

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie równie niewiele wspomnień, są tylko te o mocnym zabarwieniu emocjonalnym ;) reszta głęboko ukryta nawet przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie się zdaje, za pamiętam dużo tylko czasami nie wiem czy to moje wspomnienia czy opowieści rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
 6. fakt ja również nie mam wspomnień z tego okresu dzieciństwa, ani kompletnie nie pamiętam czasów podstawówki!

  OdpowiedzUsuń
 7. coś tam pamiętam, ale nie za wiele

  OdpowiedzUsuń
 8. No to mnie pocieszyłyście, bo naprawdę myślałam, że tylko mnie taka ciemność ogarnęła:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj