czwartek, 23 lutego 2012

Ulubione filmy - zabawa

Oaza, autorka bloga zwyczajne zycie zaprosiła mnie do zabawy na temat ulubionych filmów, które zmieniły moje spojrzenie na życie:


 Zasady zabawy:

1. Po pierwsze:
"Polowanie na Czerwony Październik" - w zasadzie wolę książkę (jest genialna!), ale film też ujdzie.

Najnowsza, radziecka, atomowa łódź podwodna pod dowództwem asa marynarki wojennej ZSRR - Marko Ramiusa wychodzi w swój dziewiczy rejs. Nie umyka to uwadze służb wywiadowczych USA i Wielkiej Brytanii. Kiedy okręt obiera kurs na wody kontrolowane przez siły NATO, rozpoczyna się wyścig z czasem i gra nerwów. Sowieci chcą za wszelką cenę nie dopuścić do przechwycenia najnowszej łodzi przez przeciwników. Ramius zamierza zdezerterować i unicestwić tym samym zamiary swoich władz o posiadaniu broni tak groźnej jak Czerwony Październik.

 2. Po drugie:
Trylogia "Millennium" - "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", "Dziewczyna, która igrała z ogniem" i "Zamek z piasku, który runął" - Doskonałe, trzymające w napięciu kryminały.

Duński reżyser szwedzkiej trylogii Niels Arden Oplev dość sumiennie podszedł do materiału literackiego, silnie akcentując to, co w powieści najbardziej szokowało: odkrycie zła, sięgającego korzeniami nazistowskiej ideologii, mocno wpisanej w świadomość biznesowych elit szwedzkiego społeczeństwa.

3. Po trzecie:
"Wyspa dinozaura" - jedna z ulubionych bajek moich dzieci, które sama również bardzo chętnie oglądam:)

 Akcja filmu rozgrywa się na małej wulkanicznej wysepce leżącej na samym środku oceanu. To właśnie tu mieszka i pracuje uroczy, ale zwariowany Profesorek. Został wygnany na wyspę przez zarozumiałego króla Pomponiusza, który wraz z wiernym sługą Gładziem zamieszkuje w mrocznym zamczysku. Kiedy pewnego dnia Profesor postanawia założyć na wyspie szkołę, oprócz swojego zaadoptowanego syna ? Bartka przyjmuje do niej całą grupę nietypowych uczniów. Jest wśród nich pingwin Fraczek, który nie może nauczyć się, jak prawidłowo wymawiać spółgłoski oraz sympatyczny jaszczur Mundek, który najbardziej lubi wylegiwać się w znalezionej przez siebie muszli i rozmyślać. Jest też gapowaty Dziubas, który wciąż gubi piórka na skutek niezliczonych bliskich spotkań ze skałami i pniami drzew. Melancholijny lew morski Cienki najlepiej czuje się wygrzewając się na słońcu i śpiewając smutne ballady. Porządek (w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu) w całej tej menażerii stara się zaprowadzić zadziorna, a zarazem opiekuńcza świnka Frania. Życie beztrosko upływa im na codziennych obowiązkach, dziecinnych zabawach i igraszkach oraz na nauce ludzkiej mowy. Aż do momentu, kiedy fale nieoczekiwanie wyrzucają na brzeg tajemniczy lodowiec. W jego sercu ukryte jest prastare jajo, które mieszkańcy wyspy natychmiast otaczają troskliwą opieką. Po długich dniach starań wykluwa się z niego dziwaczne, zielone stworzenie: Dyzio, dinozaur prosto z epoki lodowcowej. 4. Po czwarte: 
"Oszukać przeznaczenie" - wszystkie części.

Nieważne dokąd uciekniesz, nieważnie gdzie się schowasz... nie oszukasz śmierci.  Reguły tej gry znacie wszyscy. Dzięki metafizycznemu przeczuciu godnemu Kieślowskiego grupce przeciętniaków udaje się uniknąć śmierci w widowiskowej katastrofie. Czarny pan z kosą nie lubi jednak, gdy ktoś próbuje go oszukać. Metodycznie dobiera się więc do kolejnych ocalałych, na deser zostawiając sobie osobnika winnego całej tej zawierusze. W międzyczasie ktoś próbuje się wymigać od zejścia z ziemskiego padołu poprzez podstawienie na swoje miejsce innej duszyczki. Krwawa wyliczanka toczy się jednak nieubłaganie, a na kogo wypadnie, na tego bęc.5. Po piąte: 
"Rejs" - absolutnie kultowy i absolutnie najlepszy film wszechczasów. Polska komedia z 1970r.

Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów wiślanego statku. Na wycieczkowym statku wiślanym pojawia się gapowicz wzięty przez kapitana za instruktora kulturalno-oświatowego. Organizuje on zebrania, wybory rady rejsu, potem - gry i zabawy. Staje się wodzem, skupia wokół siebie oddane mu grono pasażerów, narzuca swą wolę innym, przygotowuje wielki bal na cześć kapitana z okazji zakończenia rejsu.
Do dalszej zabawy zapraszam:
pandzioszka
Zaradna Mama
porady-mamy
-khadija_
czarownica A.

3 komentarze:

 1. Millenium też oglądałam ;) ale ksiązka póki co wydaje się być lepsza ;)

  /ps. zapraszam do mnie na konkurs: http://mish-mash-mission.blogspot.com/2012/09/konkurs-kulinarny.html

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książki przeważnie są lepsze od filmów nakręconych na ich podstawie:)

   Usuń
  2. Na konkurs właśnie zaglądam:D

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj