sobota, 13 października 2012

Jak zrobić czarno-białe zdjęcie z kolorowym elementem w PhotoScape?

Ostatnio w pracy dorwałam się do Adobe Photoshopa. Super program z mnóstwem możliwości, wymagający jednak sporej wiedzy. Ale powoli się uczę:)
Na domowym komputerze Photoshopa jednak na razie nie posiadam i przeważnie do obróbki zdjęć używam dużo prostszego, ale i uboższego w funkcje PhotoScapa.
Jest to bezpłatny program do obróbki zdjęć, do pobrania np. tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Photoscape,Program,Windows,12505.html
Dziś chciałabym przedstawić Wam jedną z funkcji tego programu, a mianowicie tworzenie czarno-białego obrazka z kolorowym elementem.
A więc po kolei:

1.Otwieramy program PhotoScape i klikamy na "Edytor".

2. Z menu po lewej stronie, gdzie dostępne są obrazy, wybieramy interesujące nas zdjęcie i klikamy na nie, lub przeciągamy do dużego okna po prawej stronie. Ja wybrałam sobie zdjęcie Nikodema:D

3. Następnie z menu znajdującego się na dole strony wybieramy opcję "Filtr". Gdy rozwinie nam się dodatkowe menu, klikamy na opcję: "Fragment (poza ostrością)".

4. Wyświetli nam się dodatkowe okno. W menu po lewej stronie zaznaczamy opcję "Skala szarości". Pomarańczowym krzyżykiem widocznym na zdjęciu przesuwamy po obrazie w celu wybrania odpowiedniego fragmentu, który ma pozostać kolorowy.

5. Następnie suwakiem znajdującym się w dolnym, lewym rogu okienka ustalamy wielkość kolorowego obszaru.
6. Kiedy jesteśmy już zadowoleni z osiągniętego efektu, klikamy "OK" znajdujące się w dolnym, lewym rogu okienka i powracamy do okna głównego programu PhotoScape.

7. Teraz pozostaje nam już tylko zapisać gotowy obraz. Efekt końcowy wygląda tak:

Obraz przed obróbką

Obraz po obróbce
Dokładnie tą samą metodą możemy zastosować rozmycie tła, gdy chcemy wyostrzyć tylko wybrany  fragment obrazu. W tym celu, po kliknięciu na "Filtr" i następnie "Fragment (poza ostrością)" zamiast "Skala szarości" wybieramy opcję "Rozmycie". Dalej postępujemy tak samo i otrzymujemy taki oto efekt:


Nie jest to może tak precyzyjne narzędzie, jak w Photoshopie, ale na moje potrzeby i przede wszystkim umiejętności, w zupełności wystarczy:)

post signature

14 komentarzy:

 1. szczerze to on wcale nie jest skomplikowany :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak mam PSP 2 bardzo fajny program :) tyle ze trzeba troche posiedziec by sie nauczyc, jak we wszystkim z reszta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest trudne, nim stanie się proste:D

   Usuń
  2. musze sprawdzic czy ja mam podobna funkcje he he

   Usuń
 3. bardzo lubię ten program właśnie za to że jest łatwy w obsłudze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, łatwość obsługi to jego główna zaleta:)

   Usuń
 4. dzięki za pomysła - ja się uśmiecham jeszcze o prosty przepis na fotochłopa :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fotochłopa dopiero ogarniam:) I do tego tylko w pracy! Ale może jest tu inny specjalista i pomoże:D

   Usuń
 5. ja mam multum filmików dotyczących róznych rzeczy na abdobe jakbys chciała moge ci je podesłac tylko napisz mi na meila ... pozdrawiam ciepluteńko

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj