sobota, 11 sierpnia 2012

Czym się różni pszczoła od osy???

Na pierwszy rzut oka  różnice między pszczołą a osą są niewidoczne. Niemniej jednak te dwa owady wyglądają i zachowują się zupełnie inaczej.
Pszczoła - ubarwiona jest różnorodnie - od barwy jednolicie czarnej i ciemnobrązowej do żółtej i czerwonopomarańczowej. Żyje w zorganizowanych społecznościach. Odżywia się nektarem oraz pyłkiem kwiatowym. Pszczoła żądli tylko raz, zostawia w ranie żądło i potem umiera.

źródło: internet


Osa - charakteryzuje się żółto-czarnym ubarwieniem. Żyje stadnie, budując kuliste gniazda. Jad os nie jest groźny dla człowieka, choć wyjątkiem są osoby uczulone, u których użądlenie może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Osy są wszystkożerne, często atakują również inne owady. Osa nie pozostawia żądła w ciele ofiary i nie ginie po użądleniu.

źródło: internet

Różnice w wyglądzie są, jak widać, znaczne. Natomiast użądlenie boli mniej więcej tak samo:) W zasadzie, kiedy nas upierdzieli, jest nam wszystko jedno, czy była to osa, czy też może pszczoła. Najniebezpieczniejsze są użądlenia w język, szyję i twarz. Jeśli owad pozostawił żądło, należy je delikatnie usunąć. Na użądlenia pomagają okłady z lodu, octu, cebuli, sody oczyszczonej lub roztworu nadmanganianu potasu.

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj