niedziela, 3 czerwca 2012

Wypadanie zębów mlecznych

Mój syn jest już w takim wieku (5,5 roku), że z niecierpliwością czekamy na Wróżkę Zębuszkę i pierwsze oznaki nowego, stałego uzębienia.
Jak powszechnie wiadomo, zarówno wyżynanie się zębów mlecznych, jak i ich wypadanie oraz pojawianie się zębów stałych jest sprawą bardo indywidualną. Na portalu dentystycznym  http://www.portaldentystyczny.pl/  znalazłam orientacyjną tabelę wypadania zębów mlecznych:

WIEK DZIECKA WYPADAJĄCE ZĘBY MLECZNE
6 – 7 lat Przyśrodkowe siekacze w szczęce i żuchwie
7 – 8 lat Boczne siekacze w szczęce i żuchwie
9 – 12 lat Kły w szczęce górnej
10 -12 lat Kły w żuchwie
9 – 11 lat I trzonowce
10 – 12 lat II trzonowce

Wypadanie zębów mlecznych i wyżynanie się zębów stałych to dwa odrębne procesy, które przeważnie zbiegają się w czasie. Nie zawsze przebiegają one harmonijnie i wtedy konieczna jest wizyta u ortodonty.
Generalnie, jako pierwsze, wypadają jedynki i dwójki, czyli siekacze - przeważnie najpierw dolne, potem górne.
Pierwszymi zębami stałymi pojawiającymi się w buzi dziecka są trzonowe górne "szóstki". Pojawienie się pierwszych zębów trzonowych stałych nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych, gdyż nie mają one odpowiednika w uzębieniu mlecznym.
Później w odstępach około jednego roku powinny wyrżnąć się siekacze, czyli "jedynki". Następnie pojawiają się  boczne siekacze, czyli tzw. "dwójki", zaraz potem - pierwsze przedtrzonowce - "czwórki". Wreszcie pojawiają się kły, czyli "trójki", a zaraz potem "piątki", czyli drugie przedtrzonowce stałe. Ząbkowanie kończy się w 12-13 roku życia wyrżnięciem trzonowych "siódemek",  przy czym u dziewczynek dzieje się to przeważnie nieco wcześniej niż u chłopców.
Kolejność wyrzynania się zębów stałych jest nieco inna dla szczęki i dla żuchwy (czyli szczęki dolnej). W żuchwie jako pierwsze pojawiają się siekacze przyśrodkowe (jedynki) lub pierwsze zęby trzonowe (szóstki), następnie wyrzynają się siekacze boczne (dwójki), kły (trójki), przedtrzonowce pierwsze (czwórki), potem drugie (piątki), wreszcie zęby trzonowe drugie i trzecie (siódemki i ósemki).
W szczęce pierwszymi stałymi zębami są z reguły trzonowce (szóstki). Jako drugie wyrzynają się siekacze przyśrodkowe (jedynki), następnie siekacze boczne (dwójki), pierwsze i drugie zęby przedtrzonowe (czwórki i piątki), potem kły (trójki), po nich drugie trzonowce (siódemki), a na koniec trzecie (ósemki).

Dziecko w uzębieniu mlecznym posiada 20 sztuk zębów - po 10 w każdej szczęce. Są to:
 • 4 siekacze, czyli po dwie jedynki i dwójki,
 • 2 kły, czyli trójki
 • 4 trzonowce - dwie czwórki i dwie piątki w jednej szczęce.
 Dorosły człowiek natomiast posiada 32 zęby stałe - po 16 w każdym łuku zębowym:
 • 4 siekacze,
 • 2 kły,
 • 4 zęby przedtrzonowe - czwórki i piątki
 • 6 zębów trzonowych - szóstki, siódemki i ósemki.3 komentarze:

 1. To bardzo bolesna rzecz , wiem po swoim (a właściwie moich dzieci) doświadczeniu :(

  A poza tym http://mojemalecudenka.blogspot.com/2012/05/ania-wymianka-blogowo-mamowa.html zachęcam do udziału w wymiance blogowo mamowej na moim blogu

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak czytam o zębach to przypomina mi się ząbkowanie, masakra jakaś:/. Za 3 lata wszystko zacznie się od nowa:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyżynają się, wypadają, znowu się wyżynają i na koniec ponownie wszystkie wypadają:) Z niecierpliwością czekam na proces powstawania zębów stałych u mojego dziecka, ale na razie nic ciekawego w Jego paszczęce się nie dzieje.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Drukuj